Czwartego grudnia dziękujemy górnikom za całoroczną ciężką pracę. Ze względu na pandemię w tym roku nie zobaczymy ich w mundurach, nie będzie tradycyjnego  hucznego świętowania. Warto więc poświętować za pomocą internetu! Przy tej okazji oddajemy hołd polskim górnikom i przypominamy kilka ciekawostek o Barbórce.

Barbórka czy Barburka

Górnicy cieszą się ogromnym uznaniem w Polsce, od XVII wieku do dziś nieprzerwanie! Z czego ono wynika? Na te pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu. Jednym z jego świadectw jest odpowiedź na powyższe pytanie - Barbórka czy Barburka? Nazwa święta górników pierwotnie była pisana jako „Barburka”. Dopiero w roku 1971 wprowadzono nową formę zapisu, będącą ukłonem językoznawców w stronę ślązaków, którzy zdecydowanie stanowią filar polskiego górnictwa. W języku śląskim funkcjonuje słowo “Barbora”, którego zdrobnieniem jest właśnie “Barbórka”. 

Polscy górnicy - nie można nie wiedzieć jak bardzo są ważni!

Czy wiecie, że początek polskiego górnictwa określa się już na czasy średniowiecza? Początkowo było to górnictwo soli. Od XVII wieku zaczęło rozwijać się również górnictwo węgla kamiennego, które już niedługo miało stać się główną siłą napędową dla gospodarki terenów Wyżyny Śląskiej. Najszybszy rozwój górnictwa nastąpił w 2. połowie XIX w. Był on spowodowany wzrostem zapotrzebowania na węgiel kamienny. Po II Wojnie Światowej zostały odkryte nowe złoża węgla. Polska stała się docenianym na całym świecie producentem i eksporterem.

Górnicy w walce ze smogiem? Nowe wyzwania polskiego górnictwa

Rozwój technologii spowodował zmianę perspektywy. Do połowy XX w. potencjał gospodarczy określano według zużycia surowców mineralnych. Później sytuacja uległa zmianie, co było spowodowane m.in. rozwojem technik mających na celu oszczędność energetyczną i surowcową. 

Polska zajmuje niechlubnie wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Misją współczesnej technologii jest poprawa jakości życia w kraju i na świecie poprzez obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń z gospodarstw domowych, bez konieczności poczynienia dodatkowych inwestycji, czyli wymiany starych pieców i kotłów.

Polscy inżynierowie z firmy Polchar Sp. z o.o. wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu stworzyli ekologiczne, niskoemisyjne i bezdymne paliwo węglowe, powstające na bazie zwykłego węgla opałowego - Błękitny Węgiel. Tak przygotowany, może być spalany w tradycyjnym kotle lub piecu, np. kaflowym. 

Błękitny Węgiel to niskoemisyjne, ekologiczne paliwo bezdymne. Stworzone w trosce o naszą przyszłość.

Nie tylko węgiel, ale i Błękitny PLUS 

Błękitny Węgiel został doceniony przez polskich producentów ekogroszków. Dodawany do popularnych ekogroszków jako dodatek Błękitny Plus, redukuje emisję szkodliwych pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu nawet o kilkadziesiąt procent.

Błękitny Plus – w połączeniu z ekogroszkiem – został przebadany w Centrum Badań Energetycznych na Uniwersytecie Technologicznym w Ostrawie. Z badań wynika, że ekogroszek z dodatkiem Błękitny Plus to aż o 30% mniej pyłu (PM10, PM2,5) i 42% mniej rakotwórczego B(a)P w powietrzu. 

To duża redukcja szkodliwych substancji, która w znaczny sposób poprawi jakość powietrza, a co nie mniej ważne – w atrakcyjnej cenie.

Zamów online