Skąd biorą się tak złe wyniki jakości powietrza i jakie są tego skutki? Zimą zanieczyszczenie powietrza w głównej mierze spowodowane jest ogrzewaniem domów niskiej jakości opałem oraz emisją spalin, gazów i innych zanieczyszczeń.  A z powodu niskich temperatur na dworze w okresie zimowym, ilość wykorzystywanego opału jest znacznie większa niż w pozostałych miesiącach roku. Zależność ta wpływa na jakość powietrza, więc tym częściej będziemy mieli do czynienia ze smogiem, im zimniej będzie na zewnątrz.

Zanieczyszczenie środowiska jest konsekwencją między innymi złego gospodarowania zasobami naturalnymi oraz rozwoju. Bez względu na to, ile jeszcze powstanie uregulowań prawnych dotyczących ochrony środowiska, najważniejsze jest zwiększania świadomości ekologicznej. To najprostsza droga do zrozumienia jak nasze codzienne zachowania i wybory wpływają na środowisko.

Dlaczego jest to takie ważne? Zanieczyszczone powietrze zagraża naszemu zdrowiu i zdrowiu naszych najbliższych. Przeciętnie człowiek wykonuje około 15 oddechów na minutę, jest to równe prawie 22 000 oddechów dziennie. A oddychanie złej jakości powietrzem powoduje między innymi: problemy z oddychaniem, napady kaszlu, duszności, astmę, zapalenie płuc i oskrzeli, niedotlenienie, intensywne bóle głowy, pogorszenie odporności organizmu, podatność na choroby i infekcje. Długotrwałe oddychanie powietrzem z zanieczyszczeniami zwiększa również prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów w obrębie układu oddechowego, a to może prowadzić nawet do zgonów. Co roku, z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce umiera około 45 tysięcy osób.

Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy o sposobach dbania o jakość powietrza. Oczywiście nie zaprzestaniemy ogrzewać domów, podróżować samochodami czy rozwijać przemysłu. Przyczyn złej jakości powietrza nie da się w pełni pozbyć, ale istnieje szansa na ograniczenie ich wpływu.

Można to robić poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, na przykład:

  1. ogrzewając gospodarstwa domowe bezdymnym paliwem wysokiej jakości, o wysokiej wartości kaloryczności, takim jak Błękitny Węgiel,

  2. częściej przemieszczając się pieszo, rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pociągami,

  3. nie paląc odpadów, śmieci, liści, drewna w piecach,

  4. wykonując termomodernizacji budynków/ wymieniając piec na taki nowej generacji,

  5. korzystając z ekologicznych źródeł energii,

  6. segregując śmieci, 

  7. dbając o roślinność a miejskich aglomeracjach i przydomowych ogródkach.

To, jakim powietrzem będziemy oddychać, zależy od nas i od naszych codziennych nawyków. Jeżeli chcemy cieszyć się czystym powietrzem, a tym samym zadbać o przyszłość młodszych pokoleń - zacznijmy reagować już dzisiaj!

Zamów online