Czym jest CEEB?

CEEB to Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, stworzona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i zawierająca informacje o źródłach ciepła wykorzystywanych przez obywateli do ogrzewania pomieszczeń. Mowa o węglowych i gazowych piecach, kominkach, fotowoltaice. Podanie danych jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli/zarządców budynków i lokali niemieszkalnych.

Dlaczego powstało CEEB?

Utworzenie CEEB to kolejny krok Polski w kierunku czystego powietrza. Rejestr powstał w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Redukcji Emisji (ZONE), którego celem jest poprawa jakości atmosfery. Dzięki informacjom przekazywanym przez obywateli, rząd otrzymuje dane o tym, jak przestarzałe są kotły i jakiej jakości paliwo służy do ogrzewania. Jak wiadomo, to właśnie korzystanie z taniego węgla i drewna opałowego jest jedną z przyczyn szkodliwych emisji i zanieczyszczonego powietrza. Niezłożenie oświadczenia podlega karze grzywny od 500 do 5000 zł.

Kto musi złożyć deklarację?

Istnieją dwa rodzaje deklaracji – A i B. Pierwsza opcja dotyczy zarządcy lub właścicieli jedno- i wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych, a druga – dla posiadaczy budynku lub lokalu niemieszkalnego. Są także dwa sposoby złożenia dokumentu – w formie elektronicznej i papierowej.

Gdzie złożyć deklarację CEEB?

Najłatwiej złożyć oświadczenie bez wychodzenia z domu online na stronie ceeb.gov.pl. Aby to zrobić, trzeba posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Można również pobrać formularz deklaracji, wypełnić go i przesłać pocztą do urzędu gminy. Wypełnione oświadczenie w formie papierowej także można złożyć osobiście.

Właściciele lub zarządcy budynków mogli złożyć wypełnione dokumenty w ciągu 12 miesięcy: od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022. Dla tych, których domy zostały właśnie oddane do użytku, przewidziano 14 dni od momentu podłączenia systemu grzewczego. Warto zauważyć, że przy zmianie systemu grzewczego deklarację należy wypełnić ponownie.

Przypomnijmy, że 19 lipca 2022 r. rząd zdecydował się na wsparcie gospodarstw domowych w sezonie grzewczym – uchwalono ustawę o dopłacie za zakup węgla w wysokości 3000 zł. Warunkiem otrzymania dotacji jest wypełnienie deklaracji CEEB.

Zamów online