Główne złoża węgla w Polsce to trzy baseny: górnośląski, lubelski i dolnośląski. Rozkwit przemysłu węglowego nastąpił na początku lat osiemdziesiątych – wtedy wielkość produkcji surowca wynosiła około 200 mln ton. W latach 90. ilość wydobywanego węgla zaczęła gwałtownie spadać, a kopalnie były zamykane jedna po drugiej. Tak więc już w 2000 roku produkcja spadła do 100 milionów ton. Trend ten utrzymywał się w kolejnych latach – w 2011 roku wydobyto niespełna 80 mln ton tego naturalnego minerału.

Obecnie głównymi miejscami wydobycia węgla w Polsce pozostają dwa zagłębie: górnośląski i lubelski. W latach 2000 kopalnie na Dolnym Śląsku zostały zamknięte z powodu nierentowności i trudnych warunków geologicznych. Górnictwo w Polsce musiało przejść przez trudne czasy, ale dziś temat budowy nowych przedsiębiorstw wydobycia i przerobu węgla kamiennego jest ponownie aktualny. Obecnie jednak nacisk kładziony jest na obniżenie kosztów produkcji, wprowadzanie innowacyjnych technologii i ochronę środowiska.

Wykorzystanie węgla kamiennego jako źródła energii prowadzi do zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych: on odpowiada za 44 procent globalnej emisji CO2. W wyniku pracy elektrociepłowni węglowych do powietrza emitowane są masy tlenku azotu, rtęci i pyłu PM10, które zawierają rakotwórczy benzo(a)piren. Substancje te mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych, trudności w oddychaniu, kaszel i wzrost ciśnienia krwi. Zatruta para wodna w atmosferze prowadzi do toksycznych opadów atmosferycznych, co skutkuje wtórnym zanieczyszczeniem gleby i zbiorników wodnych.

Zmniejszyć ilość szkodliwych emisji do atmosfery, a tym samym poprawić jakość powietrza, pozwala stosowanie bezdymnego paliwa – Błękitnego Węgla. Jest to nowy obiecujący produkt, który jest przyjazny dla środowiska, ponieważ w wyniku jego spalania prawie nie ma dymu, a do atmosfery dostaje się dziesięciokrotnie mniej zanieczyszczeń. Jest 8-10 razy czystszy niż konwencjonalny węgiel, a jednocześnie ma wysoką kaloryczność.

Proces technologiczny wytwarzania Błękitnego Węgla jest niezwykle innowacyjny. Początkowo zostaje poddany obróbce cieplnej, a następnie jest odgazowywany – spaliny, które wydzielają się w wyniku podgrzania minerału, są oczyszczane do czasu, aż spełnią normy ustalone przez ekologów.

Rozwój innowacyjnego paliwa trwał w Polsce około trzech lat i po raz pierwszy zastosowano je w sezonie grzewczym 2015/2016. Naukowcy odkryli, że miasta, które wdrożyły nową technologię opału, znacznie zmniejszyły emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, pyłu i zanieczyszczeń organicznych. Wyniki te dowiodły, że paliwo bezdymne może być rozwiązaniem problemu smogu w Polsce.

Zamów online