Kryzys obecny jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Początkowo wywołany pandemią SARS-CoV-2, a następnie wybuchem wojny w Ukrainie. To już 3 lata odkąd na świecie sytuacja gospodarcza stale się pogarsza. Rosnąca inflacja, pojawiające się w krajach wysoce rozwiniętych recesje, a w wyniku tego także i intensyfikujące się niepokoje społeczne oraz widoczne pogorszenie się klimatu. 

Im dłużej utrzymuje się kryzys energetyczny, tym częściej ludzie decydują się na korzystanie z tańszego, choć znacznie gorszego paliwa. W Polsce pojawił się częściowy powrót do węgla brunatnego przez gospodarstwa domowe. Jest to paliwo wilgotne, wytwarzające dużo popiołu oraz zasiarczone. Węgiel ten cechuje się także niższą wartością opałową, zatem niższa cena nie powinna być przyczyną do podjęcia decyzji o wykorzystaniu tego węgla, gdyż w celu wyprodukowania tej samej ilości ciepła - trzeba będzie zużyć go 2-3 razy więcej niż węgla kamiennego. Warto zatem w przypadku wyboru paliwa sugerować się nie ceną, a opłacalnością. 

Alternatywą dla tradycyjnego węgla jest paliwo bezdymne produkowane z wysokiej jakości węgla kamiennego. To w perspektywie czasu oszczędność, wygoda i przede wszystkim czystsze powietrze. Błękitny Węgiel emituje znacznie mniej substancji, przez co zapewnia wysoką jakość powietrza w okolicy. Dodatkowo wyróżnia go wysoka kaloryczność i niewielka ilość popiołu. 

Eksperci rynku paliwowego i światowej sławy ekonomiści dotychczas nie mają jednego zdania w kwestii prawdopodobnej daty rozpoczęcia procesu stabilizacji w tym obszarze. Możliwe, że czekają nas kolejne miesiące kryzysu, w którym ze względu na rosnące ceny produktów i usług, myślenie o środowisku znajdzie się w cieniu. Jednak mimo tej trudnej sytuacji, warto szukać rozwiązań, które mimo początkowej wyższej ceny, zapewnią dłuższe korzyści, a w jeszcze dalszej perspektywie - nie przyczynią się do pogorszenia stanu jakości powietrza.

Zamów online