Odpowiedni dobór paliw stałych - tu zaczyna się walka ze smogiem!

Najważniejsze zdaje się natomiast sfokusowanie na gospodarstwach domowych. Aż 40% niskiej emisji wynika z ogrzewania budynków mieszkalnych przez osoby prywatne. Postawmy jednak na tapecie najważniejszy czynnik powodujący znaczną produkcję i emisję zanieczyszczeń do atmosferyczny i spójrzmy prawdzie w oczy. W domowych piecach palone jest paliwo niskiej jakości, nieznanego pochodzenia a nawet odpady.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenia, które wdychamy wraz z powietrzem, zabijają rocznie ok. 8 mln ludzi na całym świecie. W Polsce jest to blisko 50 tys. osób każdego roku. Można więc szacować, że z powodu smogu, każdego roku z mapy Polski znika średniej wielkości miasto. 

Błękitny Węgiel to świadomy wybór dla wszystkich, którzy chcą natychmiastowej zmiany. Wystarczy stary węgiel zastąpić nowym - bezdymnym! Czy możliwe jest posiadanie starego pieca, opalanie domu węglem i oddychanie czystym powietrzem? Okazuje się, że tak! Polscy inżynierowie stworzyli z polskiego węgla kamiennego bezdymne paliwo, które natychmiast rozwiąże problem SMOGU. Przeprowadzone badania dowiodły, że dzięki zastosowaniu Błękitnego Węgla, w sezonie grzewczym 2018/2019 w Nowym Sączu do powietrza trafiło aż 1280 kg mniej pyłu, a w Świeradowie-Zdroju – 1140 kg. To ważny element w strategii walki ze smogiem i jak widać – skuteczny.

To wszystko zasługa inżynierów z firmy Polchar Sp. z o.o., którzy wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, w ramach projektu dofinansowanego przez NFOŚiGW oraz NCBR, stworzyli Błękitny Węgiel w celu zmniejszenia niskiej emisji, zanieczyszczeń powietrza powodujących smog. Cały sekret tkwi w sposobie jego spalania: odbywa się po prostu bezdymnie. Błękitny Węgiel jest nie tylko zdrowszy dla środowiska, ma wysoką wartość opałowa, łatwy zapłon i dłuższy czas spalania. Kalkulacja jest prosta, jeśli mniej paliwa zużywamy do tej samej produkcji energii cieplnej wówczas zmniejsza się stopień emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Zamów online