Dlaczego występuje niska emisja?
Przez niską emisję rozumie się uwalnianie lotnych związków organicznych (szkodliwych gazów i pyłów) na wysokość nie większą niż 40 metrów. Związki te są produktem ubocznym wielu procesów przemysłowych. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są domowe piece grzewcze, kotły węglowe oraz transport, czyli:

1. Ogrzewanie domów prywatnych paliwem niskiej jakości. Często, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, ludzie wykorzystują do ogrzewania węgiel złej jakości lub jego odpady (np. floty węglowe i miał węglowy zawierający dużo popiołu i siarki). Oprócz tego, że takie paliwo zanieczyszcza powietrze, jest również mało wydajne ze względu na niską wartość energetyczną.

2. Spalanie różnego rodzaju śmieci, opadłych liści, drewna w piecach.

3. Spaliny z eksploatacji pojazdów z silnikiem spalinowym.

To właśnie niska emisja jest uważana za jedną z przyczyn smogu – gęstej, duszącej zasłony spalin, dymu, sadzy występującego w dużych miastach i ośrodkach przemysłowych. Smog powstaje w wyniku połączenia dwóch czynników - zanieczyszczenia powietrza substancjami szkodliwymi oraz bezwietrznej pogody.

Konsekwencje zdrowotne niskiej emisji
Występowanie zanieczyszczeń w powietrzu może znacząco pogłębić problem chorób cywilizacyjnych. Przedostające się do organizmu substancje szkodliwe, stopniowo go niszczą, powodując tym samym wiele chorób. Mogą między innymi wywołać poważne szkody dla układu nerwowego: pojawia się zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, wzrasta ryzyko choroby Alzheimera. Jednak szczególnie istotnym problemem jest to, że zanieczyszczone powietrze może również powodować choroby nowotworowe.


Smog zawiera dużo dwutlenku siarki, który dostaje się do krwi przez błonę śluzową nosa i obniża odporność, powoduje stany zapalne oskrzeli i alergie. Regularna ekspozycja na smog również zaostrza objawy astmy.


Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływają również na układ krążenia. Szczególnie zagrożone są osoby starsze i z nadwagą, które już cierpią na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową lub zaburzenia rytmu serca. Te patologie dodatkowo się nasilają przez długotrwałe wdychanie szkodliwych cząstek. Również jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu i wrodzonych patologii narządów wewnętrznych płodu.

Jak ograniczyć szkodliwe skutki niskiej emisji

Na początek należy ustalić, jakie substancje i w jakiej ilości przedostają się do powietrza i ocenić, jak bardzo jest ono zanieczyszczone. Jakość powietrza można poprawić poprzez zmniejszenie ilości emisji szkodliwych substancji. Każdy może na co dzień wpływać na to, jakim powietrzem oddychamy. Wystarczy zamienić tradycyjny węgiel do ogrzewania domów na wysokiej jakości paliwo, takie jak Błękitny Węgiel, który jest przyjazny dla środowiska, ponieważ jest bezdymny i znacznie redukuje emisję substancji szkodliwych. Aby zmniejszyć szkody związane z działaniem transportu, możemy natomiast czasem zamiast samochodu wybrać rower, hulajnogę czy transport publiczny. 

Zamów online