Węgiel jest tradycyjnym paliwem opałowym wykorzystywanym w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle do pozyskiwania ciepła. Przywiązanie Polaków do węgla wynika również z uwarunkowań terytorialnych kraju oraz wielowiekowej historii. Górnictwo w Polsce rozpoczęło się od wydobycia soli, jednak już od przełomu XIX i XX wieku, wydobycie węgla stało się jedną z podstawowych gałęzi krajowego przemysłu. Dodatkowo, to właśnie ten sektor w ubiegłym wieku był wiodącym elementem wpływającym na rozwój gospodarki. Obecnie, mimo występowania alternatywnych źródeł ciepła, tradycyjny węgiel wciąż jest chętnie wybierany przez społeczeństwo posiadające w domach piece lub kotły. 

Ze względu na specyfikę węgla, wymaga on specjalnych warunków przechowywania. Surowiec ten może nie tylko pozostawiać brud, ale także zajmuje sporo miejsca. To skłania niektórych do trzymania węgla na zewnątrz. Jednak czy to aby na pewno dobre miejsce dla surowca? Odpowiadamy! Warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na jakość węgla, a tym samym doprowadzić do jego degradacji. Sezon grzewczy, w którym najczęściej wykorzystywany jest węgiel ze względu na jego znaczne zużycie w tym okresie, to czas mniej więcej od przełomu października i listopada do marca, a nawet kwietnia. W tych miesiącach szczególnie często odnotowywane są wysoka wilgotność powietrza i opady atmosferyczne. Taka pogoda przyczynić się może do zwietrzenia węgla i obniżenia jego kaloryczności. Paliwo to będzie zatem mniej wydajne. Również wpłynie to na występowanie trudności w rozpaleniu go oraz utrzymaniu odpowiedniej wielkości płomienia. Wskazane skutki złego przechowywania węgla widoczne będą nie tylko w przypadku tradycyjnego rodzaju surowca, ale także ekogroszków. 

Przygotowując miejsce na przechowywanie węgla, należy zadbać przede wszystkim o odległość od pieca - powinna wynosić co najmniej 1 metr. Najlepszym miejscem dla tego surowca będzie kotłownia, jednak co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym brakuje takiego miejsca? Dobrą przestrzenią będzie także garaż lub piwnica. Ważne, by miejsce składowania było suche oraz odpowiednio odległe od urządzeń grzewczych. 

Wybierając węgiel szczególnie należy wziąć pod uwagę jego jakość - również w kontekście przyszłego przechowywania tego surowca. Błękitny Węgiel produkowany z wysokiej jakości polskiego węgla kamiennego to paliwo bezdymne, które oprócz niższych parametrów emisji zanieczyszczeń do powietrza ma również inną ważną zaletę: zachowuje stałą jakość przez cały rok. Wszystko dzięki temu, że pakowany jest w 15 kg workach, zatem wystarczy przechowywać go w zamkniętym pomieszczeniu. Każdy, posiadający zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny kocioł czy piec, może wybrać Błękitny Węgiel i składować go bez zmartwień o warunki atmosferyczne!

Zamów online