W Polsce obserwuje się od dłuższego czasu wzrost zanieczyszczenia powietrza. W wielu miastach pył i inne substancje szkodliwe osiągają wysokie poziomy, które są niebezpieczne dla zdrowia. W Polsce najczęściej spotyka się smog siarkowy. Powstaje on przez nadmierne spalanie węgla, dlatego występuje przede wszystkim w okresie grzewczym. Jednak zanieczyszczone powietrze występuje również w miesiącach letnich. Znane miasto Los Angeles nadało właśnie temu rodzajowi smogu nazwę - pochodzącą od miasta, w którym jako pierwszym zauważono to zjawisko. Jak zatem powstaje smog typu Los Angeles? 

Los Angeles zapisało się na kartach historii z wielu powodów, a jednym z nich jest także  występowanie silnego smogu. Z tego powodu od nazwy miasta nazwano go smogiem typu Los Angeles. Jest znany również pod inną nazwą – smog fotochemiczny. Powstaje on poprzez emisje z pojazdów, fabryk i innych źródeł, które wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym i ciepłem. Powstaje on w takich warunkach pogodowych jak:

  1. brak wiatru lub słaby wiatr,

  2. wysoka temperatura powietrza (ok. 30 stopni),

  3. duże nasłonecznienie. 

Wskutek reakcji spalin i światła powstają silne utleniacze. Jednym z nich jest ozon, który jest bardzo szkodliwy dla ludzi. Wysokie jego natężenie może powodować u zdrowego człowieka:

  1. senność, 

  2. kaszel,

  3. ból głowy,

  4. obrzęk płuc, 

  5. drapanie w gardle,

  6. wzrost ciśnienia tętniczego. 

Wysokie stężenie zanieczyszczeń niekiedy bywa widoczne gołym okiem. Jest to brudna, brunatna mgła o silnym zapachu, która unosi się nad miastem. Kiedy osiągnie wysoką gęstość, może ograniczać poziom widzenia, co może stwarzać między innymi zagrożenie na drodze. 

Jak zapobiegać powstaniu takiego smogu? Zdawać by się mogło, że problem jest prosty w rozwiązaniu i wystarczyłoby wprowadzić kilka działań, takich jak:

  1. ograniczenie ruchu na drogach, 

  2. promocja transportu miejskiego, 

  3. promowanie akcji samochodów ekologicznych. 

Jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów jest przejście z tradycyjnego opału na bezdymne paliwo o wysokiej kaloryczności, takie jak Błękitny Węgiel. Do zalet tego produktu można wymienić:

  1. bezdymne paliwo, które obniża emisję szkodliwych substancji i pyłów w atmosferze, 

  2. wysoka kaloryczność, 

  3. stabilne spalanie, 

  4. wysoka wydajność, 

  5. możliwość użycia w każdym kotle oraz piecu. 

Powietrze jest ważną częścią życia każdego człowieka, dlatego powinniśmy o nie dbać.

 

Błękitny Węgiel jest dostępny w wybranych składach opału w Polsce oraz na stronie internetowej https://blekitnywegiel.sklep.pl/.

Zamów online