W krajach Wielkiej Brytanii od 1 maja 2021 roku wprowadzono zakaz sprzedaży tradycyjnego węgla. Jednak węgiel wciąż jest tam obecny i jak się okazuje - może być wykorzystany w sposób niezagrażający klimatowi. Sekret tkwi w poddaniu węgla specjalnej obróbce, dzięki której może stać się on paliwem bezdymnym. 

Na przełomie ostatnich 10 lat aż w ponad 38% ograniczono wykorzystanie węgla na wyspach brytyjskich. Wszystko to ze względu na dążenie do minimalizowania emisji zanieczyszczeń z tego sektora gospodarki. Mimo tak długiego procesu, poprawa jakości powietrza przy równoczesnym wykorzystywaniu “węgla” możliwa jest dzięki paliwom bezdymnym. 

Wielka Brytania próbuje zapobiec zmianom klimatycznym, choć to właśnie na wyspach od końca XVIII wieku rozwijał się przemysł, bazujący na wykorzystaniu węgla... W Polsce natomiast wciąż toczy się debata społeczna w tej kwestii. Planowana częściowa rezygnacja z tego paliwa w krajach Unii Europejskiej wywołuje różnorodne emocje w naszym społeczeństwie. I tak część Polaków - z myślą o przyszłości - już teraz stara się zapobiec tak wysokiemu wskaźnikowi zanieczyszczenia powietrza, a część wciąż wzburza się, gdy tylko mowa o rezygnacji z węgla.

Jednak nie zawsze zmiany muszą być tak bardzo odczuwalne i całkowicie determinujące nasze dotychczasowe życie. Jak zapobiec negatywnym wpływom na jakość powietrza, tak by jednocześnie nie spowodować nagłego przeobrażenia swoich przyzwyczajeń? Tu odpowiedź jest jedna - zmiana paliwa opałowego. W trosce nie tylko o ochronę środowiska, ale także o społeczeństwo, stworzono Błękitny Węgiel w ramach Generatora Koncepcji Ekologicznych Gekon (wspólna inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).

Tak jak Wielka Brytania możemy przyspieszyć proces odejścia od węgla oraz sprawić, że w tym czasie wykorzystamy węgiel w możliwie najbardziej ekologiczny sposób. Zróbmy to odpowiednio i zacznijmy od zmiany węgla opałowego na ekologiczne, niskoemisyjne lub bezdymne paliwo węglowe.

 

Zamów online