5 grudnia 1952 roku gęsty smog ogarnął stolicę Wielkiej Brytanii. Początkowo mieszkańcy Londynu i jego władze zbagatelizowali problem porównując zjawisko z często występującymi tam mgłami. Wkrótce okazało się, że znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Smog dusił londyńczyków, służba zdrowia została sparaliżowana a przez słabą widoczność doszło do licznych wypadków. W tamtym czasie SMOG zabił aż 12.000 osób!

Co to jest tak właściwie smog londyński i czy mamy z nim do czynienia w Polsce? 

Z określeniem londyńskiego smogu możemy spotkać się do dziś. Określa się tym mianem jedno z największych zanieczyszczeń powietrza w Europie. Powstaje wskutek przedostania się do atmosfery nieczystości takich jak dym i spaliny podczas sprzyjających ich kumulacji warunków atmosferycznych, takich jak mgła czy brak wiatru, dlatego z tym zjawiskiem spotykamy się głównie jesienią i zimą. Smogiem londyńskim możemy nazwać również zanieczyszczenia powietrza z którymi mamy do czynienia w Polsce. 

W Londynie w 1952 roku zabił 12 000 osób i wciąż jest najpoważniejszą przyczyną przedwczesnej śmierci w Unii Europejskiej. Zanieczyszczenia przenoszone w tej gęstej mgle są szkodliwe i kancerogenne. Spośród 10 miast europejskich o najgorszej jakości powietrza aż 6 znajduje się w Polsce. Polacy co roku łącznie tracą 440 000 lat życia umierając z powodu zanieczyszczeń powietrza. Badania Międzynarodowego Instytutu Bezpieczeństwa Energetycznego wykazują, że aż 40% niskiej emisji wynika z ogrzewania budynków mieszkalnych przez osoby prywatne. Czy przeciętny człowiek może wpłynąć na walkę ze smogiem? Jeśli tak, w jaki sposób jest to możliwe?

Na świecie powoływane są kolejne komisje i instytuty pracujące nad zwalczaniem smogu, ale sami też możemy być częścią zmiany. Ogromnej zmiany dokonały polskie badania firmy Polchar Sp. z o.o. oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, których inżynierowie stworzyli bezdymne paliwo - Błękitny Węgiel. Błękitny Węgiel w porównaniu z węglem zwykłym ma aż 10-krotnie niższą emisję pyłów PM 2,5 i PM 10 odpowiedzialnych za tzw. smog. Kolejny superlatyw to jego wysoka wydajność, czyli się pali długo, dostarcza dużo ciepła i pozostawia minimalną ilość odpadów.

Jak możemy osiągnąć zmianę w mikroskali? 

Rozwiązanie zdaje się być proste. Wystarczy dobrać paliwo stałe o odpowiedniej jakości. W domowych piecach palone jest paliwo stałe nieznanego pochodzenia, nieodpowiedniej jakości a często nawet odpady. W wyniku czego emitujemy całą masę szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki doborze paliwa stałego o odpowiedniej jakości stopień emisji zanieczyszczeń do atmosfery może zmniejszyć się diametralnie. Wystarczy, jeśli dotychczas stosowany rodzaj opału zastąpi się niskoemisyjnym paliwem – Błękitnym Węglem.

Czy wiesz, że:

  • Z powodu smogu w 1952 roku w Londynie zmarło 12.000 osób

  • Tragedia londyńska miała miejsce w dniach 5–9 grudnia 1952 r

  • Smog występujący w Polsce określany jest mianem londyńskiego

  • 40% SMOGU pochodzi z ogrzewania domów mieszkalnych

  • Błękitny Węgiel redukuje emisję pyłu aż 10-krotnie!

Zamów online