Jednym z oczywistych skutków zanieczyszczenia powietrza dla naszego organizmu są problemy z oddychaniem. Świszczący oddech, napady kaszlu czy zapalenie płuc i oskrzeli to najbardziej prawdopodobne zmiany w obrębie układu oddechowego. Ze względu na obecność zanieczyszczeń, w powietrzu znajduje się mniej tlenu – a to prowadzi często do niedotlenienia, które objawia się bólami głowy, dusznościami i ogólnym osłabieniem organizmu. Oddychanie słabej jakości powietrzem przez bardzo długi czas może skutkować również powstawaniem i rozwojem nowotworów płuc.
 
Mniejsza ilość wdychanego tlenu powoduje problemy z jego wchłanianiem do krwi – a to prowadzi do chronicznych chorób serca i układu krążenia. Skutki dla całego organizmu to przede wszystkim obniżenie kondycji i sprawności fizycznej – mięśnie nieotrzymujące wystarczającej ilości tlenu męczą się dużo szybciej. 
 
Co więcej, dwutlenek węgla jest w stanie bez problemu pokonywać wszelkie bariery. Wdychany przez nos może trafić bezpośrednio do mózgu, niosąc na swojej powierzchni różnego rodzaju toksyny, metale ciężkie czy inne dwutlenki. Zanieczyszczenia te powodują wiele negatywnych skutków – niszczą na przykład zdrowe komórki nerwowe i połączenia elektryczne w mózgu. Przyczyniają się także do rozwoju takich chorób jak Alzheimer czy demencja, spowalniając tym samym rozwój kognitywny. Krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia może niemal natychmiast skutkować słabszym samopoczuciem i rozdrażnieniem. 
 
Nieoczywistym wydaje się związek pomiędzy wdychaniem spalin samochodowych a obniżeniem koncentracji, uwagi i pamięci. W 2019 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, które jednoznacznie wskazywało, jak duże zmiany zachodzą w tym obszarze. W miastach, w których zmodernizowano autobusy szkolne, zmniejszając tym samym emisję zanieczyszczeń do atmosfery, zanotowano znaczącą poprawę wyników szkolnych większości uczniów na podstawie rezultatów testów z języka angielskiego oraz nieco mniejszą poprawę ocen z matematyki. 
 
Nie ulega więc wątpliwości, że zanieczyszczenia powietrza wywołują niezwykle dużo negatywnych skutków w bardzo wielu obszarach naszego organizmu. Jak zatem chronić przed ich wpływem siebie i swoich bliskich? Po pierwsze, zapobiegaj – zamiast samochodu wybierz rower lub hulajnogę. W piecu pal paliwami bezdymnymi i niskoemisyjnymi. Sprawdzaj raporty dotyczące jakości powietrza w Twojej okolicy – jeśli jego stan jest bardzo zły, zostań w domu lub załóż maseczkę antysmogową. Postaraj się unikać centrów miast lub miejsc o wzmożonym ruchu samochodowym. I najważniejsze – nie pozostawaj obojętny, każdy z nas może tworzyć zmianę na lepsze!

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź nasz profil na Facebooku!

Zamów online