Węgiel kamienny wciąż odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie produkcji energii i ciepła w Polsce. Sprawdziliśmy, o jakich liczbach w rzeczywistości jest mowa. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego pt.: “Zużycie paliw i nośników energii w 2020 r.”, w Polsce wyniosło wówczas 62,4 mln ton. To ogromna liczba potwierdzająca skalę wykorzystania węgla oraz jego znaczenia dla kraju. 

Ponad 62 mln ton zostało wykorzystanych w ciągu roku łącznie, jednak jak sytuacja wygląda, gdy bliżej przyjrzymy się poszczególnym sektorom? Odpowiedź, który z nich zużywa najwięcej węgla, wydaje się być prosta. Oczywiście mowa o sektorze energii, do którego należą wszelkiego rodzaju elektrownie, elektrociepłownie, ciepłownie i kotły ciepłownicze energetyki zawodowej. Temu sektorowi w 2020 r. przypisuje się aż 59,2% wykorzystania tego zasobu. Drugą grupę pod względem zużycia stanowiły przemysł i budownictwo - to 23,7%. Trzecia grupa konsumentów węgla, ze zużyciem na poziomie 13,9% to gospodarstwa domowe.  

Przyjrzyjmy się trzeciej grupie zużywającej najwięcej w skali kraju węgla kamiennego, czyli gospodarstwom domowym. Przypomnijmy, że wykorzystanie tradycyjnego opału do ogrzewania domów i pozyskiwania energii wiąże się z emisją zanieczyszczeń do powietrza, które są jedną z głównych i najbardziej istotnych przyczyn występowania smogu (w szczególności w okresie jesienno-zimowym). Zgodnie z raportem GUS-u, największe wykorzystanie węgla w 2020 r. odnotowano w województwach śląskim, mazowieckim i opolskim, natomiast najmniejsze zużycie zauważono w woj. lubuskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. 

Powyższe dane pokazują, w których województwach samorządy szczególnie powinny zwrócić uwagę na możliwość zamiany węgla kamiennego na bardziej ekologiczne paliwo, pozwalające na poprawę jakości powietrza, poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Rozwiązanie tego problemu wydaje się proste - zamiana węgla na paliwo bezdymne Błękitny Węgiel. W celu ograniczenia występowania szkodliwych substancji powstałych w procesie spalania przygotowaliśmy rozwiązanie dedykowane samorządom - Błękitna Gmina. Zachęcamy do zapoznania się: https://www.blekitnywegiel.pl/pl/blekitna-gmina

Zamów online